Červen 2017

Fotíme, sdílíme a lajkujeme

6. června 2017 v 13:00 | Lau.Ra |  Co není na netu, jakoby nebylo
Dnešní digitální doba je velice zvláštní. Všechno je všude a zároveň nikde. Když si vezeme dnešní fotografie - kolik lidí uslyšíte říkat Mám doma asi deset fotoalb s fotkama? Tipla bych tak jednoho z padesáti. Proč by si měli lidé vyvolávát fotografie, které mohou mít v mobilu, nebo na sociálních sítích? Jenže teď se dostávám k otázce, zda lidé dnes fotografují proto, aby měli vzpomínky, nebo aby mohli světu ukázat, jak je jejich život úžasný?

Já sama mám doma kolem 3500ks fotografií rozdělených do 16 fotoalb seřazených chronologicky od mého narození. Když si představím, že bych všechny mé fotky měla publikovat na sociálních sítích (a to většina fotek je nasbíraná za posledních 10 let), tak nedělám nic jiného, než nahrávám na FB a sleduji, jak na ně lidé reagují.
Proč o tom ale píšu? Občas si z nudy projedu facebookové stránky mých ´´přátel´´ a nestačím se divit, kolik fotek o svém životě dokáží prezentovat veřejně. Nevím, kde se stala chyba a focení jídla, které do sebe vzápětí nacpu se stal totální hit, bez kterého nemůžu pozřít ani sousto. Otázka: Vyfotili byste si jídlo, kdyby jste jej nedávali na sociální síť? Celkem o tom pochybuji. Čekám na dobu, kdy lidé začnou fotit úplně všechno, protože když dokáží zdokumentovat jídlo, co jde dovnitř, proč už nedokumentovat to, co z nich vychází? Na můj počet fotek najdete asi tak 3ks, na kterých je jídlo Smějící se Jiní mají digitální fotoalba s názvy Mňamky a chutě a věřím, že jsou na ně pyšní.
Když zajdeme ještě dál a vezmeme si do parády nejkrásnější okamžiky v životě - např. porod dítěte! Ano, čtete dobře - porod. Už jsem na FB viděla takové fotky, které mě totálně odrovnaly, kdy maminka dala na svůj profil forografii čerstvě narozeného dítěte (když píši čerstvě, tak to myslím se vším všudy - pomačkané a scvrklé dítě, špinavé od krve a plodové vody) jak jej drží v náruči a v rohu fotky se tyčí její noha neustále ukotvená na koze a do poloviny stehna zarkvácená.
(Všem, co mají dobrou představivost se omlouvám.)
Jako fakt? Na to má být někdo opravdu zvědavý??? Vážně ne!

Prosím všechny vášnivé sdíleče svých fotografií - zamyslete se nad jednou věcí. Fotili byste každou pi*ovinu, kterou fotíte, kdyby jste ji následně nesdíeli? Pokud zní vaše odpověď ne, položte si další otázku: Proč tedy dáváte každý svůj ´´prd´´ na sociální síť? Chcete být zajímavý pro okolí, nebo chcete sobě dokázat, že váš život za něco stojí a je plný úžasných zážitků?
Všechno, co v životě děláme, musíme dělat kvůli sobě a ne kvůli počtu lajků - ty vám opravdové štěstí nezajistí. A pokud si myslíte, že ano - vyhledejte odbornou pomoc.

Čas běží, uteče a už se nevrátí

2. června 2017 v 15:54 | Lau.Ra |  Téma týdne
Rychle, rychle běží čas. Ano je to tak. Čas běží, utíká jak splašený a všihni mají pocit, že nemají šanci stihnout vše, co chtěli. Ale je tomu tak doopravdy? Čas je něco, co jsme si vymysleli my lidé. Nikdo v pravěku nenašel na stromě hodinky nastavené na vteřiny a minuty. Dny se dělí podle otáčení Země kolem své osy a délka roku podle oběhnutí Země kolem Slunce. Kybychom vymazali vteřiny, minuty, hodiny, dny i roky, co nám zbyde?