Smartphone!

3. května 2017 v 18:39 | Lau.Ra |  Pro hloupého člověka chytrý telefon
Smartphone! V překladu chytrý telefon. Spousta z vás si teď asi klepe na čelo a ptá se, proč to vlastně překládám. Vždyť každý ví, co je to smartphone. Respektive, většina populace chytrý telefon má a využívá jej úplně na všechno. Schválně jsem použila slovo většina, protože (naštěstí) pořád existují lidé, co nedají dopustit na klasiku - "hloupý" telefon pro chytrého člověka. Jak by se asi telefon nazýval? Stupidphone? Samozřejmě, že ne. Nikdo nechce kupovat nic hloupého, pokud mu nestačí, že je sám dost chytrý na to, aby neutrácel někdy až desetitisíce za chytrý telefon.

Kam tím ale mířím. V této kapitole bych ráda poukázala na fakt, že populace začíná hloupnout pomocí chytrých vymožeností. Dnešní generace dětí a puberťáků si samozřejmě nedokáže představit, že dřív nejen že nebyly chytré telefony, ale nebyly mobilní telefony vůbec. Když jsem si chtěla zavolat, musela jsem rodiče poprosit, aby mi odkódovali pevnou linku a zdůvodnit jim, kam a proč budu volat. Samozřejmě si neodpustili poznámku, ať to vyřídím rychle, aby nebyl vysoký účet za telefon. Pokud jsem se s někým chtěla telefonicky spojit bez křížového výslechu rodičů, musela jsem vyštrachat drobný do telefonní budky, kterou jsem prvně musela najít a rozmyslet si, zda je pro mě telefonát tak důležitý, že za něj utratím svoje peníze (z kapesného).
Proč tohle zmiňuji? Tohle je (za mě) krásná ukázka toho, že jsem musela přemýšlet. Dokážu si představit vás, milovníky dnešních technologií, jak moje slova nyní odsuzujete. Já vám to neberu, každému vyhovuje něco jiného - mě vyhovuje, když se v každé situaci mohu spolehnout na sebe a svůj mozek, než na telefon, který má posledních 6% baterky a bez něj budu ztracená.

Pro začátek bych vás čtenáře poprosila, abyste si vzpomněli na doby, kdy mobily teprve začínaly. Na doby, kdy jste museli na věci myslet a byli nadšení, že můžete poslat SMSku. Dnes tuhle dobu nazýváme zastaralou. Správně bychom ji měli označovat za dobou šťastnou.
Dnešní děti mají psychické újmy, když nemají chytré telefony již v první třídě a nemůžou spolu komunikovat přes Snapchat (doufám, že to píšu dobře). Za nás byly "jen" vzkazy psané na kusu papírku, který jsme házeli přes půlku třídy. Bylo to těžké, protože jste za prvé museli vychytat chvíli, kdy se učitel nedíval - byl otočen čelem k tabuli, nebo koukal zarytě do učebnice, za druhé - hodit ten lehounký papírek tak, aby doletěl správnému adresátovi a jako třetí fáze byla zvednout jej ze země, pokud nedopadl na lavici. Ptám se vás, kdo jste tohle zažili - co na tom bylo špatného?


Opravdu jsme přesvědčeni, že nové technologie a různé aplikace nás dělají šťastnějšími? Vážně nám život usnadňují? Nebo z nás dělají pouze nemyslící ovce?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama