Ne/slušní lidé

3. května 2017 v 19:00 | Lau.Ra |  Slušnost v běžném životě
V knihkupectvích najdete spousty knih o etiketě. Kdo chce, knihu si koupí a věří, že ví, jak se chovat ve společnosti - koho kdy představit, kdo komu nabízí tykání, či jak má žena sedět, když má na sobě sukni. Ale kde najdeme knihu či nějaký návod, jak se chovat ve skutečném (běžném) životě? V situacích, které děláme den co den. Nenajdeme. Je k tomu jediný důvod - každý spoléhá na selský rozum a slušné vychování. Bohužel, dnes žijeme v době, kdy slušné vychování upadá v zapomnění. Ať už se jedná o děti, které od malička nejsou vedeni k úctě a respektu ke starším lidem, o dospělé, co si myslí, že snědli moudrost světa a proto si mohou dovolit vše, či o důchodce, kteří neuznávají jakoukoliv jinou generaci, než tu jejich.
Nechci tu tvrdit, že slušnost úplně vymizela, ale bojím se, že za dalších deset až dvacet let tu nebude. Ani neříkám, že se nikdo neumí chovat slušně, jen bych ráda poukázala na každodenní činnosti, u kterých si ani sami nejspíš neuvědomujeme, že se chováme jak primáti hnaní základními pudy a ne jako lidské bytosti.
Sama sebe se občas ptám, kde se v lidech bere ta drzost, co občas nezná hranice. Jako jedna z mnoha odpovědí se nabízí - možnosti. Dnes je všeho tolik, že možnost výběru dává lidem (pomyslnou) moc. Například návštěva banky, kadeřnice, lékárny, pojišťovny, atd. Když vám nevyhoví, jdete jinam, protože můžete a podle toho se také chováte. Je to smutný fakt, který si uvědomuje každý z nás, ale už se na situaci nedíváme očima toho druhého, na koho jsme drzí.

V této kapitole Slušnost v běžném životě bych se ráda zaměřila na činnosti, u kterých se my lidé zapomínáme chovat slušně. Pomocí mých zkušeností budu popisovat reálné situace, které by se daly řešit i jinak, či situace, u kterých prostě a jednoduše nepřemýšlíme.
Někdy právě stačí pouze to - přemýšlet, než něco řekneme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama