Jste taky ovce?

3. května 2017 v 18:10 | Lau.Ra |  Být ovce je IN, aneb vlastní názor se nenosí
Ovce, ovce, ovečky. Poslušné stádo, co následuje svého vůdce až na kraj světa. Když nejsi ovce, jsi vyvrhel, co do společnosti nezapadá. A proč tomu tak je? Protože, když to dělají ostatní, tak ty to budeš dělat taky a pokud ne, čeká tě život v osamění. Ale co když ne?
Tyhle články budou pro všechny z vás, co děláte věci (které ve skutečnosti dělat nechcete) jen proto, abyste někam zapadli. Nejvíce se s tímto setkáme u školáků základních a středních škol. Je to věk, kdy hledáme sami sebe a bojíme se, abychom na tomto světě nezůstali sami. Jenže když se už ve škole naučíte být ovce, v dospělém životě to bude stejné. Vy byste chtěli mít doma kočku, ale všichni ostatní (co znáte) mají psa, tak si taky pořídíte psa. Vy už nechcete studovat, chtěli byste pracovat a osamostatnit se, ale všichni ostatní (co znáte) studují co nejdéle, aby nemuseli z domu (kde mají mama-hotel), tak si dáte přihlášku na školu. A proč to všechno? Protože si myslíte, že když to dělají všichni, je to vlastně normální.
Pro všechny z vás, co takto smýšlí, mám jedno tajemství - není tomu tak! To, že to dělají ostatní, neznamená, že je to normální. Hlášku ,,A když všichni vyskočí z okna, ty vyskočíš taky?´´ zná určitě mnoho z vás a je naprosto pravdivá. Já ji slýchávala vždy, když jsem obhajovala špatnou známku z písemky ,,ale ostatní to taky napsali blbě´´. Na tohle se přímo nabízí reagovat přirovnáním výskokem z okna. Nejvtipnější je, že tohle jsem poslouchala od matky, která je řádným příkladem ovce Smějící se ale to odbočuji. Chtěla jsem tím říct: NEMUSÍTE dělat věci jako ostatní. Máte možnost volby a to, jak se rozhodnete, ovlivní váš život.
Ať už jste náctiletý student, nebo dospělý člověk vychovávající své potomstvo, zamyslete se prosím nad tím, jak se každý den rozhodujete - jestli děláte věci, jen proto, že je dělají ostatní, nebo to opravdu sami chcete. Tohle je strašně těžké rozpoznat. Většina oveček si myslí, že se rozhoduje podle sebe, ale v podvědomí mají určitý (velký) nátlak společnosti.
Chybí nám otázka, proč vlastně chceme dělat stejné věci, jako ti ostatní. Jde o to se někomu zalíbit nebo dokázat, že ´´na to´´ mám? Chcete se vyrovnat ostatním, nebo se bojíte, že vás lidé odsoudí? A co teprve přátelé (či rodina), jak ti se budou dívat na váš (jiný) názor? Důvodů, proč dělat všec
hno stejně jako ostatní je určitě spousta, ale existují důvody, proč NEdělat to, co všichni. Mezi tyto důvody patří třeba svoboda, naplnění vlastních přání a cílů či být obklopen skutečnými přáteli. Každý máme životní hodnoty jinde - pro mě je důležité mít partnera, se kterým jsem sama sebou, koníčky, které baví mě (a nedělám je jen proto, že jsou zrovna IN) přátelé, jimž se nemusím bát říct svůj názor (a já respektuji jejich názory, zvláště když se od těch mých liší) a usínat s klidným svědomím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama